مقاله بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان | academy | 10644

سلام و عرض ادب فراوان خدمت شما پژوهشگر عزیز و دوستدار علم. نام محصول دانلود: مقاله بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان | رده محصول: روانشناسی و علوم تربیتی | آیدی فایل: 10644 | برچسب های فایل: تحقیق بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان;پژوهش بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان;مقاله بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان;دانلود تحقیق بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان;بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان;خانواده ; دشواریهای رفتاری; كودكان در هنگام پرداخت از هر کدام از درگاه های بانک توجه داشته باشید از همه کارت های عضو شتاب پرداخت میسر است و محدودیتی وجود ندارد.

بسيار نازك و بدن نما پوشيده مقاله بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان است و با وجود اين كه مقاله بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان زنگ خطر را توي سر خودش مقاله بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان مي شنود، همچنان اصرار مي ورزد مقاله بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان كه همسرش اشتباه مي كرده و مقاله بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان اينكه حق با خود اوست، چند مقاله بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان دقيقه طول نمي كشد كه زنگ

مقاله بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان

ارتباط با ما

... دانلود ...

عنوان محصول: مقاله بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان

مقاله بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان در 33 صفحه ورد قابل ویرایش

چکیده

مقله حاضر به بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری کودکان می پردازد. در این مقاله به مسائلی چون تربیت، اهمیت و ضرورت تربیت، عاملان تربیت، معنی و مفهوم ناسازگاری، مساله سازگاری و ناسازگاری، حالات و رفتار کودکان بیقرار، بیقراری در چه کسانی، عوامل بیقراری و راه درمان آن می پردازد. درباره اهمیت و ضرورت تربیت می توان گفت که تربیت ضروری حیات انسان است. آنکس که تربیت نیافته نه تنها خود را تلف خواهد کرد بلکه از لحاظ اجتماعی زیان عظیمی از او متوجه مردم نیز خواهد شد. کودک چون گیاهی است که برای رشد خود احتیاج به امکانات گوناگون دارد، اگر غذا و هوا به او نرسد تباه خواهد شد. زورگویان، استعمارگران، جنایتکاران و جانیان همه زاده تربیت غلطند، بهمانگونه که پاکان، پرهیزکاران و خادمان حقیقی جامعه از تربیت صحیح به چین موقعیتی رسیده‌اند در تجمع اگر تمدن نباشد تربیت نیست.

تربیت بر این اساس دارای اهمیت و آثار فردی و اجتماعی است در جنبه فردی رشد مادی و معنوی و در جنبه اجتماعی برای ترقی، امنیت و فراغ جمع، اهمیت برای نژاد کنونی اهمیت زندگی و مرگ است. بهتر است آدمی خود را بجای کودک بگذارد و یا حیاتش را در جامعه ای بی بند و بار تصور کند تا از اهمیت آن سردرآورد.

فهرست

مقدمه ?

تربیت چیست ?

ضرورت و اهمیت تربیت ?

عاملان تربیت ?

معنی و مفهوم ناسازگاری ?

علل و انگیزه‌های ناسازگاری ?

مسأله سازگاری و ناسازگاری ??

وجود کجروی نشانه چیست؟ ??

سنین مورد بحث ??

نوع لغزشهای و انحرافات ??

قابل درمان بودن آن‌ها ??

حالات و رفتار کودکان بیقرار ??

بیقراری درچه کسانی ??

بیقراری و شرایط مختلف ??

الف- عوامل مربوط به خود کودک ??

ب- علل مربوط به دیگران ??

درطریق درمان ??

فهرست منابع ??

مقدمه:

دریافت تربیت حقی است برای فرزندان، و طبعا جهت ما تكلیفی سنگین بهمراه دارد. آنها نیاز دارند كه ساخته شوند و بعمل آیند، فردی مفید بحال خود و جامعه و پیرو مكتب اندیشیده‌ای باشند و بدیهی است كه وصول بچنین مقصدی بدون یاری پدر مادر امكان‌پذیر نیست و آنها برآورده شدن این خواسته و رفع این نیاز را از پدر و مادر خود طلبكارند.

بعنوان اینكه ما پدر یا مادریم تربیت فرزندان مهمترین وظیفه ماست و ما در قبال آن نزد خدا و مردم و نیز از خود طفل و وجدانمان مسولیت داریم. انجام این مسولیت بوجهی نیكو مورد سازش عقل و سستی و سهل‌انگاری در آن عقوبت‌آور است. اینكه همه بخواهند پدر و مادر خوبی باشند جای سخنی نیست. ولی اشتباه در این است كه برخی خوب بودن را تنها در این امر می‌بینند كه نیازهای بدنی كودكان را برآورده سازند و برای جنبه‌های روانی و اخلاقی آنان ارج و بهائی قائل نیستند. از سوی دیگر این مساله مطرح است كه خیلی از پدر و مادرها فكر نمی‌كنند برای تعلیم و تربیت فرزندانشان احتیاج به آموزش و آگاهی داشته باشند. گمان دارند در امر تربیتی آگاهی ضروری نیست و یا‌ آنچه ضروری است میدانند و از آن اطلاع دارند. در تربیت این مساله مطرح است كه ما میخواهیم سرمایه‌های مادی و معنوی خود را به او منتقل كنیم، از موجودی كه شدیدا وابسته به غرایز است انسانی ایده‌آل با اندیشه‌های عالی فداكاری و ایثار و طالب شهادت بسازیم و این كار هنر و معرفت لازم دارد. بهنگامی كه دستهای ما در این زمنیه خالی باشد چگونه از عهده انجام آن برخواهیم آمد.

تربیت چیست:

قبلا ضروری است كه بدانیم تربیت چیست و چه ضرورت و اهمیتی دارد؟ دارای چه ابعاد و مسائلی است؟ برای تربیت تعریف‌های متعددی شده است از جمله آنكه گفته‌اند: تربیت كوشش و تلاش آگاهانه انسان برای ایجاد تغییرات مطلوب است و بدیهی است كه معنی مطلوب و طرز برداشت از آن در جوامع مختلف فرق می‌كند، چه بسا كه امری در جامعه‌ای مطلوب بحساب آید و در جامعه دیگر نامطلوب. برخی را فنی میدانند كه در سایه آن نشو و نمای قوای انسانی را در دوره‌های مختلف زندگی به تناسب سن و رشد یاد میدهند و در این انتقال جنبه‌های علمی و تجربی مورد استفاده قرار میگیرند.

ما از طریق تربیت سعی داریم به كودك را ه تمتع از زندگی را بیاوزیم، قوای جسمی و روحی او را برای وصول به كمال مطلوب مقدر بپرورانیم. تفكر و احساس و عمل اندیشیده را به نسل جدید منتقل سازیم. تمدن بشری را ارزیابی، متراكم و مترقی كرده و به نسل جدید سرایت دهیم، استعدادها و قوای پنهانی طفل را آشكار كرده و بسوی اهداف مورد نظر جهت دهیم.

ضرورت و اهمیت تربیت:

تربیت ضروری حیات انسان است. آنكس كه تربیت نیافته نه تنها خود را تلف خواهد كرد بلكه از لحاظ اجتماعی زیان عظیمی از او متوجه مردم نیز خواهد شد. كودك چون گیاهی است كه برای رشد خود احتیاج به امكانات گوناگون دارد، اگر غذا و هوا به او نرسد تباه خواهد شد. زورگویان، استعمارگران، جنایتكاران و جانیان همه زاده تربیت غلطند، بهمانگونه كه پاكان، پرهیزكاران و خادمان حقیقی جامعه از تربیت صحیح به چین موقعیتی رسیده‌اند در تجمع اگر تمدن نباشد تربیت نیست.

تربیت بر این اساس دارای اهمیت و آثار فردی و اجتماعی است در جنبه فردی رشد مادی و معنوی و در جنبه اجتماعی برای ترقی، امنیت و فراغ جمع، اهمیت برای نژاد كنونی اهمیت زندگی و مرگ است. بهتر است آدمی خود را بجای كودك بگذارد و یا حیاتش را در جامعه ای بی بند و بار تصور كند تا از اهمیت آن سردرآورد.

عاملان تربیت:

تربیت در خلاء صورت نمی‌گیرد، در اجتماع، در محیط خانواده و بیرون و تحت شرایط و تاثیر پدیده‌هاست. آدمی، خواسته و ناخواسته تحت تاثیر پدر ومادر معلم، دوستان، معاشران، فرهنگ جامعه، سینما، رادیو، تلویزیون، مجلات، مردم اجتماع عوامل سیاسی و اقتصادی، شرایط جوی، تغییرات آب و هوائی و .. است، آنچه مهم بنظر می‌رسد این است كه این عوامل تا حدود امكان باید تحت كنترل درآیند تا حاصل و ثمره تربیت نیكو و ارزنده باشد.

الف- خانواده: بنظر ما خانواده مهمترین عامل تربیت است و تنها به پدر و مادر محدود نمی شود كه البته آن‌ها جای خود دارند، بلكه عمو، عمه و دائی، خاله، برادر و خواهر و همه كسانی كه در زیر یك سقف زندگی می‌كنند و یا بگونه‌‌ای با كودك در ارتباط بیشتری هستند بحساب خانواده میآیند.

در امر خانواده‌ مساله سازمان مهم است، اینكه پدر و مادر نسبت بهم و در قبال هم چه وظایفی را برعهده دارند و در برابر كودك چگونه‌اند، اینكه پدر چه كاری را در خانه برعهده میگیرد و مادر چه كاری را؟ خود مساله‌ای است كه در تربیت اثر میگذارد . در امر تربیت نقش فرهنگی و اقتصادی خانواده سرنوشت‌ساز است باید دید اندیشه والدین یا سطح دانش و آگاهیشان، نوع انضباط قابل قبول برا‌ی آنها، وضع درآمد و كیفیت مصرف، در خانواده چگونه است و آنها در برابر هم و در برابر كودك چه موضعی دارند.

باید دیدروابط پدر و مادر باهم چگونه است، وضع اخلاقیشان، كیفیت در درگیری و دعوا نزاعشان، سخنانی كه مابینشان رد و بدل میشود چگونه است. حدود تنبیه و تشویق، كیفیت بهره‌مند كردن كودك از مواهب زندگی در آنان خانه به چه صورتی است. والدین چه اعتقاداتی دارند، چه فسادها و آلودگی‌هائی در خانه وجود دارد. اخلاق و معاشرتشان به چه صورت است.

در امر تربیت در خانواده نقش پدر مهم است و نقش مادر مهمتر، این امر بدان خاطر است كه میزان توقف طفل در خانه و در كنار مادر به مراتب بیشتر از پدر است، بعلاوه رابطه انس الفت و علاقه طفل نسبت به مادر بیشتر است كودك با شیر‌ مادر تغذیه شده و با طپش او انس گرفته و بخواب رفته است.

سنین مورد بحث:

قبلا بدنیست از مراحل مختلف حیات سخن بگوئیم. آدمی از بدو تولد تا سنین پیری و كهولت مراحلی را طی میكند كه هركدام در رابطه با خود مسائلی ویژه‌ دارد.

- مرحله‌ای از آن دوران كودكی خوانده می شود كه از نظر ما سنین تا پایان 12 سالگی رادر بر می‌گیرد. والبته خود به چهار مرحله: كودكی اول (تاسه سالگی)، كودكی دوم (تا 7 سالگی)، كودكی سوم (تا 9 سالگی) و كودكی چهار (تا 12 سالگی) قابل تقسیم است.

- مرحله نوجوانی از پایان 12سالگی (دردختران یكی دوسال زودتر) آغاز و تا آغاز بلوغ را دربرمیگیرد. (حدود سن 14 برای دختران و 16برای پسران) و البته در این مرحله نوساناتی دیده می‌شود و گاهی بلوغ در پسران مثلا تا حدود سن 17سالگی هم به تاخیر می‌افتد.

- مرحله بعدی شامل جوانی، میانسالی، بزرگسالی (كمال) و پیری است كه برای افراد طبیعی فرجامش پس از طی این مراحل مرگ خواهد بود.

موضوع مورد بحث ما در رابطه ب كجروی‌های كودكان و نوجوانان است كه بندرت مبحث هر مربوط به بلوغ را در بر میگیرد.

نوع لغزشهای و انحرافات:

لغزشهای بسیاری در این مرحله از حیات متوجه نسل ماست كه هركدام در رابطهخ با سن ویژگیهائی دارند. مثلا مسأله‌ دزدی هم برای نوجوان مطرح است و هم برای كودك. ولی در برخی از مراحل كودكی وضع بگونه‌ای است كه حتی بزحمت می‌توان نام دزدی بر اعمال او نهاد.

نوع بزهكاری‌ها و لغزش‌ها بسیار متنوعتند و اهم آنها بدینقرارند كه ذكر میشوند:

- تخلف از مقرارت كه در كودك و نوجوان وجود دارد ولی با انواع متفاوت و البته در سنین نوجوانی این امر به اوج میرسد و در بلوغ نیز افزونتر میشود.

- مسأله‌ ولگردی كه برای كوكان اغلب غیر ارادی و برای نوجوانان ارادی و توأم با طرح و نقشه است.

- مسأله‌ گدائی كه بقصد رفع نیاز اساسی نیست بلكه اغلب جنبه شیطنت و شرارت دارد و در مواردی حتی این مسأله را در رابطه با كودكان از خانواده‌های ثروتمند هم می‌بینیم.

قابل درمان بودن آن‌ها:

سخن این است كه ایا این كجرویها و انحرافات در افراد قابل درمان است یا نه؟ آیا میتوان كودك و نوجوان منحرفی را به راه آورد؟ یا باید هم چنان شاهد لغزش آنان بود؟

خوشبختانه پاسخ این سؤال از لحاظ علمی و مذهبی مثبت است. در دو انحراف از نظر ما یك عارضه است یعنی امر كه نبوده و بعد بوجود آمده است. با بكار بردن فنونی میتوآن آن را اصلاح و درمان كرد.

اصلا در انسانها و حتی منحرفان زمینه‌هائی وجود دارد كه براساس آن حتی به آنها هم میتوان امیدوار بود. حالاتی چون وفاداری، اهمیت دادن به پیمان‌ها رودربایستی‌ها، وظیفه‌شناسی‌ در چارچوب برنامه خود، تشكل و سازمان‌ دهی تشكیل شبكه و پای‌بندی به آن و انجام كارهای سیستماتیك وجود دارد كه همه آنها نقطه‌های امیدند.

شما در بین دزدان بزرگسال می‌بینید در عین دزدی حالاتی چون جوانمردی درچارچوب كار خودشان، به اصطلاح لوطی‌گری، پای‌‌بندی به قولی كه داده‌اند وجود دارد و مربی با استفاده از این زمینه‌ها میتواند در آنان نفوذ كرده و آنها را به راه آورد.

👇محصولات مشابه با مقاله بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان👇

مقاله بررسی مقایسه هوش و هیجان كودكان عادی و كودكان كار و خیابان مقاله بررسی مقایسه كودكان تیزهوش با كودكان عادی از نظر شخصیت بررسی خلاقیت در كودكان بررسی نیازها و خصوصیات كودكان 4 تا 6 ساله و طراحی مبلمان كار هنری برای آنان روش تحقیق و پیشینه پژوهش بررسی مقایسه هوش و هیجان كودكان عادی و كودكان كار و خیابان مقاله بررسی جامع كودكان خیابانی مقاله بررسی اختلالات دیكته‌ای كودكان استثنایی مقاله بررسی آشنایی با كودكان ناشنوا و نیمه شنوا مقاله بررسی نقش خانواده در جامعه مقاله بررسی فلسفه تنظیم خانواده

👇محصولات تصادفی👇

تاثیر ورزش در سلامت روان مدیریت آموزشی با عنوان آموزش و پرورش مبانی نظری و پیشینه تحقیق درباره ی حاكمیت شركتی ادبیات نظری و پیشینه تحقیق درباره شخصیت تحقیق روسازی راه زیرسازی و روسازی پاورپوینت بررسی علف های هرز چغندر قند گزارش کاراموزی هارمونیك های بانكهای خازنی چگونه می توان بوسیله ورزش مشکل پرخاشگری دانش آموز را برطرف کرد گزارش كارآموزی اصول و روشهای احداث ساختمانهای مسکونی شاخص های مدل تعالی سازمانی EFQM استانداردهای ساختمان كتابخانه پاورپوینت بررسی شهر و شهرنشینی پس از پیروزی اسلام تحقیق در مورد ایران باستان تحقیق فیزیک (نیرو – شتاب) پاورپوینت نقش همراه و همسر

👇کلمات کلیدی👇

تحقیق بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان;پژوهش بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان;مقاله بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان;دانلود تحقیق بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان;بررسی خانواده و دشواریهای رفتاری كودكان;خانواده ; دشواریهای رفتاری; كودكان