👈 فروشگاه فایل 👉

گزارش كارآموزی سیستم سوخت رسانی ماشین در نمایندگی ایران خودرو

ارتباط با ما

... دانلود ...

گزارش كارآموزی سیستم سوخت رسانی ماشین در نمایندگی ایران خودرو در 19 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه 1

سیستم سوخت رسانی بنزینی 2

علائم سوختگی واشر سر سیلندر 3

سیستم برق اتومبیل 6

سیستم جرقه و الكتریكی 15

قسمتهای كویل 16

سیستم خنك كننده و روغنكاری 25

سیستم ترمز - فرمان تعلیق 30

سیستم فرمان 33

بسمه تعالی

علم مكانیك عملی كه درباره نیروها و حركت جسم (چه در حال حركت یا سكون) بحث می كند و امروز تمام دستگاه و ماشینها وسایل موتوری و غیر موتوری همه از علم مكانیك تبعیت می كنند . در این رشته كسانی می توانند مدارج عالی را كسب نمایند كه دروس ریاضی قوی داشته باشند و مكانیك شامل گردشی های مختلف بوده كه رشته مكانیگ گرایش ماشین آلات رشته جدیدی است كه تازه در كشور تدریس می گردد و شاید تا حدی در كشور ناشناخته باشد ولی با حضور استادان عزیز و تكنسین های محترم این رشته روز به روز بر پیشرفقت آن افزوده شده و برای دانشجویان و كسانی كه می خواهند در این رشته تجربیات كافی را كسب نمایند شناخته تر خواهد شد هر چند با تازه آمدن این رشته در واحد های دانشگاهی این كشور امكانات حتی اولیه در كارگاه های مربوطه به دروس اختصاصی این رشته مهیا نیست و كارگاههای دروس اصلی این رشته به علت نبودن لوازم و قطعات مورد نظر تشكیل نمی گردد . ولی باز هم امیدواریم كه با فعالیت مسئولین مربوطه این معضل دانشجویان این رشته تا حدودی حل گردد.

سیستم سوخت رسانی بنزینی

سر سیلندر : در روی سر سیلندر بسته شده و دارای محفظه احتراق است . و جنس آن از آلومینیوم می باشد .

سیلندر : بزرگترین قطعه موتور است كه در آن سوراخهایی برای عبور پیستون و روغن و آب و… وجود داردد . سامل قطعاتی مانند : 1-بوش سیلندر 2- پیستون 3- شاتون4- رینگ كمپرسی و رینگ روغنی گژن پین میل لنگ میل سوپاپ یاتاقانهای ثابت و متحرك اویل پمپ پمپ بنزین دلكو واتر پمپ فیلتر روغن در سیلندر قرار دارد و یا بسته می شوند .

علت تركیدن سر سیلندر و سیلندر : 1- یخ زدن آب موتور 2- گرمای بیش از حد موتور 3- بیش از حد سفت كردن پیچهای سر سیلندر

كارتر : در پایین سیلندر بسته و مخزن روغن است .

واشر سرسیلندر : بین سیلندر قرار می گیرد و وظیفه آن آبندی كردن بین سرسیلندر و سیلندر وجلوگیری از خارج شدن كمپرس و قاطی شدن آب و روغن می باشد و علت سوختن آن 1-جوش آمدن و یا داغ كردن موتور 2- تاب برداشتن سیلندر 3- شل بودن پیچهای سر سیلندر 4- تركیدگی سر سیلندر.

علائم سوختگی واشر سر سیلندر : 1- خارج شدن دود سفید و آب از اگزوز 2- كم شدن آب رادیاتور 3- گرم و بد كار كردن موتور 4- كاهش قدرت موتور 5- شیری رنگ كردن روغن 6-ظاهر شدن حباب در روی آب رادیاتور (با گاز دادن موتور )

علائم تاب برداشتن سر سیلندر :سوختن پی در پی واشر سر سیلندر –دلیل نفوذ آب به داخل اطاق احتراق :

1-سوختن واشر سر سیلندر 2-شل بودن پیچهای سر سیلندر 3- ترك برداشتن سرسیلندر

پیستون : كارش به وجود آوردن كمپرس در موتور می باشد ساختمان پیستون : استوانه ای است كه در قسمت بالا و پایین باز است و رینگ های كمپرسی و روغنی روی آن قرار دارد . علت گریپاژ نمودن پیستون در سیلندر 1- جوش آمدن موتور و گرمای بیش از حد موتور 2- نداشتن روغن یا نرسیدن روغن :انواع رینگ : رینگ كمپرسی – رینگ روغنیرینگ كمپرسی به منظور آب بندی بین سیلندر و پیستون در شیار پیستون نصب می شود و پس از خروج كمپرسی اطاق احتراق به داخل كارتر جلوگیری می كند .

رینگ روغنی به منظور پاك كردن روغن بدنه سیلدر و برگشت آن بداخل كارتر و جلوگیری از رفتن روغن به اطاق انفجار

تفاوت رینگ روغنی و كمپرسی : رینگ كمپرسی در بالای پیستون و رینگ روغنی در پایین رینگ كمپرسی است هم چنین رینگ روغنی دارای سوراخ می باشد .

توجه : اگر رینگ كمپرسی خورده و یا بشكند كمپرسی از بالای پیستون رد می شود و موتور قدرت كافی را نخواهد داشت .

علائم خورده ویا شكسته شدن رینگ : از اگزوز دود سیاه مایل به آبی بیرون آمده و موتور قدرت كافی را نخواهد داشت .

دلایل كمپرس در قسمتهای موتور

1-دلیل كاهش كمپرس موتور : 1- فیلر نبودن سوپاپها 2-آب بندی نبودن كیت یا لبه سوپاپ 3-سوختن سوپاپاها 4-سوختن واشر سرسیلندر 5-شلبودن پیچهای سر سیلندر 6- تركیدگی سر سیلندر

2-دلیل كمپرس به داخل كارتر : 1-خورده شدن ؤچسبیدگی ؤشكستن رینگ 2-مقابل هم بودن چاك رینگها 3-گشاد شدن سیلندر 4-ترك برداشتن پیستون

3-دلیل كمپرسی در رادیاتور :1-سوختن واشر سر سیلندر 2-ترك برداشتن سر سیلندر

شاتون : در بالا به وسیله گژن پین و در پایین به میل لنگ بسته می شود و شامل 1-سر شاتون كه به گژن پین وصل است 2-بدنه شاتون 3-انتهای شاتون كه به یاطاقان متحرك میل لنگ بسته می شود .

گژن پین : لوله ای (توخالی)است كه پیستون را به شاتون وصل می كند و جهت جلو گیری از بیرون آمدن گژن پین دو طرف آن خار فنری وجود دارد و تشخیص خرابی آن در موقعی كه موتور سرد است صدای گژن پین به خوبی به خوبی شنیده می شود ولی در موقعی كه موتور گرم است صدای گژن پین كمتر شنیده می شود .

میل لنگ :حركت خطی شاتون را به حركت درونی تبدیل نموده و به وسیله زنجیر (و یا در گیر شدن با دنده یا بسته مخصوص) میل سوپاپ نیز به حركت در می آورد و هم چنین به وسیله تسمه پروانه واتر پمپ و دینام و پروانه را می گرداند و فلایویل كه انتهای میل لنگ بسته می شود قدرت را به كلاج منتقل می كند .

ساختمان میل لنگ : به طوری كلی ساختمان میل لنگ از قسمتهای زیر تشكیل شده است .

1-پولی سر میل لنگ كه برای عبور تسمه پروانه است 2-چرخ دنده سر میل لنگ كه باعث گردش میل سوپاپ می شود 3- محور ثابت و متحرك به بدنه سیلندر (یاطاقان ثابت )و محور متحرك به دسته پیستون بسته می شود 4- لنگهای تعادل 5- مجرای عبور روغن 6-فلانچ اتصال فلایویل

سیستم برق اتومبیل

شامل : باطری –كوئل- دلكو-شمع

باطری منبع ذخیره برق بوده كه برق مصرفی مورد لزوم اتومبیل را تامین نماید .

باطری از تعدادی خانه تشكیل شده است در داخل این خانه صفحات مثبت و منفی برای تبادل جریان الكتریسته قرار داده شده است عایق دیگری كه مابین آن دو كار گذاشته شده است مجزای باشند .

هر باطری شامل دو قسطب می باشد كه صفحات مثبت در داخل باطری به همدیگر متصل شده تشكیل قطب مثبت وصفحات منفی نیز به همدیگر وصل شده قطب منفی را تشكیل می دهند در داخل باطری مابین صفحات از محلول اسید سولفوریك و آب مقطر برای انجام اعمال شیمیایی استفاده شده است كه اصطلاحاً الكترولیت نیز نامیده می شود در اتومبیل برای جلوگیری از شلوغی سیم پیچی و بخاطر مقرون به صرفه بودن قطب منفی باطری را به بدنه اتومبیل اتصال داده و چون اكثر قطعات تشكیل دهند بدنه اتومبیل فلزی می باشد لذا هادی جریان نیز هستند پس تمام قسمت بدنه اتومبیل منفی خواهد بود .برای سوزاندن مخلوط هوا و بنزین متراكم در محفظه سیلندر احتیاج به یك نیروی الكتریكی قوی می باشد و برق باطری امكان ارائه این ایرو را ندارد لذا با دستگاهی بنام كوئل ولتاژ دوازه ولت باطری را تقویت می كنند تا جرقه لازم برای روشن شدن موتور را تولید نماید .

كوئل دستگاه ست كه برق باطری اتومبیل را از نظر ولتاژ زیاد می كند یعنی برق دوازده ولت باطری را كه برای تولید جرقه در الكترود شمعها كافی نیست در حدود هزار برابر تقویت می نماید .

كوئل بر دو نوع : كویل خشك و كویل روغنی در داخل كوئل های خشك قیر فشرده شده و در داخل كوئل های روغنی روغن می ریزند ولی امروزه بیشتر از كوئل های روغنی استفاده می شود چون روغن كوئل از گرم شدن و سوختن آن جلوگیری می كند .

كوئل تشكیل شده است از یك پوسته فلز كه درپوش بالایی آن از كائوچو شاخته شده است كه نسبت به پوسته عایق می باشد و محل اتصال دو فیش كناری در برج وسط كویل مشخص شده است .

سیستم خنك كننده و روغنكاری

دلیل خاموش شدن در هنگام حركت : گرفتگی ژیگلور ككی كاربراتور – تمام شدن بنزین – وجود آب در باك و كاربراتور – جرم گرفتن مسیر سوخت رسانی – افتادن وایر سر كویل – گیر كردن سوزن شناور كاربراتور

دلیل لرزش موتور : 1- نامیزانی كاربراتور 2- كار نكردن یك و یا دو سیلندر 3- نامیزانی دلكو (پلاتینها)4- كثیف بودن صافی هوا 5 نامیزانی فیلر سوپاپها

سولات سیستم خنك كننده

1- به وسیله آب رادیاتر و باد پروانه 2-به وسیله روغن و باد پروانه

2- قسمتهای سیستم حنك كننده : 1- رادیاتور – پمپ آب و پروانه و. تسمه پروانه – ترموستات – شیلنگ بالا و پایین رادیاتور

3- رادیاتور / از دو حفظه بالایی و پایینی و لوله های نازك رابط تشكیل شده كه در اثر عبور آب در داخل آن به وسیله باد پروانه خنك كی شود و معمولاً در جلو ماشین نصب می گردد .

واتر پمپ : به وسیله تسمه پروانه به حركت در می آید آب را با فشار به داخل موتور و رادیاتور به گردش در می آورد .

قسمتهای واتر پمپ : 1- كفی واتر پمپ2- آب پخش كن و میله 3- بلبرینگ 4- كاسه نمد (فیبر و فنر )5- پوسته 6- لوله ورودی و خروجی آب

دلیل كم كردن آب رادیاتور : نشت آب از رادیاتور – واتر پمپ شیلنگ ها – سوختن واشر سر سیلندر – خرابی درب رادیاتور – جوش آوردن موتور

دلیل نشت (چكه كردن )آب در واتر پمپ : 1- خرابی كاسه نمد 2-خرابی واشر واتر پمپ3-شل بودن پیچهای پوسته واتر پمپ 4- شكستگی كفی و بدنه واتر پمپ

خرابی والتر پمپ مربوط به چه قسمتهایی از آن می بالشد : 1- خرابی بلبرینگ2- خرابی كاسه نمد (قیبر) 3گرفتگی مجرای واتر پمپ 4- شكستگی آب پخش كن (پروانه) واتر پمپ كه دو تا ای آخر ی منجر به صدا در واتر پمپ هم می شوند .

طریقه آزمایش سالم بودن واتر پمپ : موتور را روشن نموده و چند لحظه صبر نمائید درب ردیاتور را باز كرده و نگاه كنید اگر آب در جریان باشد دلیل كار كردن پمپ آب است و گرنه در سیستم خنك كننده اشكالی وجود دارد از جمله خرابی واتر پمپ – پاره بودن تسمه پروانه – گیر كردن ترموستات و برای تشخیص صدا در واتر پمپ تسمه پروانه را خارج كرده و بعد موتور را روشن كنید اگر صدا قطع شد عیب از واتر پمپ است در غیر این صورت صدا مربوط به قسمتهای دیگر است .

ترموستات : سوپاپ اطمینانی است در موقعی كه درجه حرارت اب به حد معینی نرسیده باز نشده و آب از سر سیلندر به رادیاتور نمی رود و معمولاً در سر سیلندر و محل ورودی آب به رادیاتور نصب می گردد .

علائم پاره شدن تسمه پروانه : جوش آمدن آب رادیاتور – كار نكردن دینام كم نور شدن چراغها علت جوش آوردن موتور : 1-شل یا پاره بودن تسمه پراونه 2-كمی آب رادیاتور 3- استفاده زیاد از دانده سنگین 4- بازدید 5- كثیفی آب و گرفتگی مجرای رادیاتور و موتور 6- خرابی واتر پمپ 7- خرابی ترموستات

علائم سوختن واشر سیلندر در رادیاتور : درب رادیاتور را برداشته موتور را گار بدهید اگر حباب زیادی روی آب داخل رادیاتور ظاهر شد نشانه سوختن واشر سیلندر است .

دلیل خروج آب و دود سفید ممتد از اگزوز : اگر در زمستان هوای سرد و یا در هنگام با رندگی برای چند دقیقه از اگزوز دود سفید خارج شود مانعی ندارد وای اگر همیشه از اگزوز دود سفید خارج شود دلیل ان سوختن واشر سر سیلندر – ترك داشتن سر سیلندر و سیلندر است .

سیستم روغنكاری : كارتر – پمپ روغن اویل پمپ – فیلتر روغن

خاصیت روغنكاری در موتور : 1- جلو گیری از سائیدگی در اثر چرب كردن و روان كار كردن موتور 2- تمیز كردن 3- خنك كردن 4-آب بندی كردن

اویل پمپ : كشیدن و فرستادن روغن تحت فشار به قسمتهای مختلف موتور و دارای دنده و چاك در انتها می باشد كه با اندازه انتهای میل دلكو در گیر بوده و یا بالعكس و به وسیله و به وسیله دنده مورب روی میل سوپاپ به گردش در می آید و در دو نوع – ستاره ای و دنده ای و دنده ای موجود است .

فیلتر : كثافات روغن را می گیرد و بنابراین بهتر است هر دو بار تعویض روغن یك بار فیلتر روغن نیز عوض گردد .

علت پایین بودن (افت ) فشار روغن : 1-خوردگی دنده های اویل پمپ 2-رقیق بودن روغن 3- گرمای زیاد موتور 4- ضعیف شدن فنر و ساچمه تنظیم فشار 5- سوختن یاطاقانهای و شل بودن پیچهای كپه یا تاقان

علت بالا بودن فشار روغن : 1- سفت بودن روغن 2- سفت بودن یاطاقان ثابت میل لنگ 3 سرد بودن موتور 4- گرفتگی كانال روغن

سیستم ترمز – فرمان و تعلیق

سیستم و ترمز : 1- پدال 2- ترمز دستی 3- پمپ بالا (پمپ اصلی )ترمز 4- بوستر 5- سیلندر ترمز چرخ 6-كاسه و یا دیسك ترمز 7-لنت ترمز 8-طبق ترمز

دلیل دو پا گرفتن ترمز : 1- وجود هوا در لوله ها و قسمتهای دیگر ترمز 2-نشتی روغن در لوله ها و قسمتهای دیگر ترمز 3- كمی روغن در مخزن روغن ترمز 4- زیاد بودن فاصله لنت كه در اثر سائیدگی و تمام شدن لنت به وجود می اید 5- خرابی پمپ بالای ترمز 6- خرابی سیلندر ترمز چرخ

دلیل دل زدن پدال ترمز : 1- دو پهن بودن كاسه چرخ 2- تاب برداشتن لنت و كفشك ترمز 3- شل یا شكسته بودن بلبرینگ چرخ 4- شل بودن مهره های چرخ

دلیل چوب كردن ترمز : بعضی از رانندگان برای كاستن از سرعت اتومبیل خود در سرازیری از ترمز به طور مداوم استفاده می كنند كه باعث گرم شدن در نتیجه نگرفتن ترمز می شود و دلیل دیگر چوب كردن ترمز روغنی شدن لنت است .

علائم تمام شدن لنت : 1-خوب نگرفتن ترمز 2- ایجاد صدا در هنگام ترمز (به پرچ رسیدن )

دلیل داغ كردن كاسه چرخ : 1- استفاده زیاد از ترمز 2- گریپاژ كردن پیستون سیلندر ترمز چرخ 3- شكسته بودن فنر كفشك ترمز 4- كشیده بودن ترمز دستی

قطعات ترمز بادی : 1-كمپرسور 2- رگلاتور 3- سوپاپ اطمینان منبع 4-منبع باد 5- هواكش 6-سوپاپ ترمز 7-بوستر ترمز 8- شیر تخلیه منبع 9-اهرم تنظیم ترمز و چرخ

تخلیه آب تانك باد در ترمزهای بادی : بخار موجود در تانك تبدیل به آب شده و در هوای سرد یخ می زند و هم چنین وجود آب باعث زنگ و یخ زدن لوله ها و بعضی از قطعات ترمز می گردد بنابراین مخصوصاً در زمستان هر روز قبل از روشن كردن موتور با كشیدن شیر تخلیه آب داخل تانك را خارج نمائید .

👇محصولات تصادفی👇

موتور 6 زمانه نمونه سوال حسابداری-مدیریت دانلود برنامه راهبردی و طرح جامع شهریار ماهیت محاربه در فقه مذاهب خمسه دانلود کارخانه ماشین سازی اراک 63 ص