👈 فروشگاه فایل 👉

دانلود پاورپوینت خصوصیات حوزه های آبریز ایران 16 اسلاید

ارتباط با ما

... دانلود ...

قسمتی از محتوی ورد

تعداد اسلاید : 16 صفحه

حوزه های آبریز ایران زیر نظر استاد ارجمند: جناب آقای مهندس حاتمی دانشجو: رضـا احمدی - 1387 j حوضه های آبریز اصلی و فرعی ایران تقسیم بندی حوضه های آبریز ایران  بطور کلی ایران به 12 حوزه آبریز مختلف تقسیم می گردد.

این 12 حوزه عبارتند از: حوضه دریای خزر  حوضه خلیج فارس و دریای عمان  حوضه دریاچه ارومیه  حوضه دریاچه نمک قم  حوضه اصفهان و سیرجان  حوضه نیریز یا بختگان  حوضه جازموریان  حوضه دشت کویر  حوزه کویر لوت  حوضه اردستان و یزد و کرمان  حوضه صحرای قره قوم  حوضه خاوری یا هامون حوضه دریای خزر رودخانه های این حوضه که مساحت آن به 173،300 کیلومتر مربع میرسد به سوی دریای خزر جریان دارند.

حوضه مزبور دارای شیب زیاد بوده و بیشترین اختلاف ارتفاع حوضه های کشور را که بالغ بر 5500 متر است، به خود اختصاص داده است.

به همین مناسبت رودخانه های ارس، سفیدرود، هراز و اترک که دارای حوضه های آبریز کوهستانی پهناوری هستند، از طول کم و شیب زیاد برخوردار هستند و حوضه آبریز آنها غالباً از جنگل پوشیده است.

از آنجائی که ریزشهای جوی سالانه این حوضه غالباً بصورت باران میباشد، از این رو آب شدن برفهای زمستانی تأثیر چندانی در تأمین آب رودخانه های آن ندارد و پوشش گیاهی متراکم که در غالب اراضی این حوضه به چشم میخورد، موجب تعدیل جریان آب آنها میگردد.

بطور کلی تغییرات روزانه آبدهی رودخانه های این حوضه زیاد است و توزیع فصلی آنها دستخوش تغییرات چندانی نیست.

رودخانه های ارس، سفیدرود، هراز و اترک از نظر وسعت حوضه آبریز و ویژگیهای اقلیمی با دیگر رودخانه های حوضه دریای خزر متفاوت هستند و آب آنها عمدتاً از ذوب تدریجی برفهای زمستانی تأمین میگردد.

افزون بر آن چشمه سارهای فراوانی که از فرو رفتن ریزشهای سالانه به ویژه در ارتفاعات پدید آمده اند، بر نظم آبدهی آنها کمک میکند.

در حوضه های دریای خزر سیزده رودخانه با مساحت آبریز بیش از هزار کیلومتر مربع وجود دارد که ارس و سفیدرود بزرگترین آنها محسوب می گردند.

رودخانه های این حوضه از نظر رژیم آبدهی به سه گروه تقسیم میگردند: oرودخانه هایی که دارای حوضه آبریز وسیع کوهستانی هستند و بیش از نیمی از ریزشهای جوی آنها را برف تشکیل میدهد.

این رودخانه ها در اثر ذوب برف در فصل بهار پر آب میگردند و بر عکس آبدهی آنها در فصل تابستان به کمترین میزان خود میرسد.

رودخانه های ارس، سفیدرود، هراز و اترک از این گروه بشمار می آیند.

رودخانه هایی که بخشی از حوضه آبریز آنها را نواحی کوهستانی مرتفع و بخشی دیگر را نواحی کمارتفاع مشرف به دریای خزر تشکیل میدهد.

رژیم این رودخانه ها تحت تأثیر ریزش توأم برف نواحی کوهستانی و باران مناطق کمارتفاع قرار دارد و در مقایسه با رودخانه های گروه الف، از توزیع فصلی یکنواختتری برخوردارند.

رودخانه هایی چون گرگان، تجن، تالار، پلرود و شفارود جزو این گروه بشمار می آیند.

oخانه هایی که قسمت عمده حوضه آبریز آنها را مناطق جنگلی تشکیل میدهد و عمدتاً از ریزش باران تغذیه میگردند.

این رودخانه ها بیشتر سیلابی هستند و از جریان آب دائمی ناچیزی برخوردارند و آبدهی فصلی تقریباً متعادلی دارند.

کلیه

👇محصولات تصادفی👇

داستان زیبای شبحی در اپرا پاورپوینت کامل وجامع مرغ بندواش گزارش کارآموزی شرکت کنسرو کرج تحقیق بررسی IUD روشی برای جلوگیری از بارداری مقاله بررسی نقش خانواده در جامعه