دانلود تحقیق در مورد فلسفه فقه | academy | 979

سلام و عرض ادب فراوان خدمت شما پژوهشگر عزیز و دوستدار علم. نام محصول دانلود: دانلود تحقیق در مورد فلسفه فقه | رده محصول: حقوق | آیدی فایل: 979 | برچسب های فایل: تحقیق;فلسفه فقه;تحقیق در مورد فلسفه فقه;دانلود تحقیق در مورد فلسفه فقه;دانلود مقاله در مورد فلسفه فقه در هنگام پرداخت از هر کدام از درگاه های بانک توجه داشته باشید از همه کارت های عضو شتاب پرداخت میسر است و محدودیتی وجود ندارد.

بسيار نازك و بدن نما پوشيده دانلود تحقیق در مورد فلسفه فقه است و با وجود اين كه دانلود تحقیق در مورد فلسفه فقه زنگ خطر را توي سر خودش دانلود تحقیق در مورد فلسفه فقه مي شنود، همچنان اصرار مي ورزد دانلود تحقیق در مورد فلسفه فقه كه همسرش اشتباه مي كرده و دانلود تحقیق در مورد فلسفه فقه اينكه حق با خود اوست، چند دانلود تحقیق در مورد فلسفه فقه دقيقه طول نمي كشد كه زنگ

دانلود تحقیق در مورد فلسفه فقه

ارتباط با ما

... دانلود ...

عنوان محصول: دانلود تحقیق در مورد فلسفه فقه

تحقیق در مورد فلسفه فقه

چكیده:

مقاله حاضر در یك نگاه اجمالى به موضوع فلسفه فقه، در مقام نقد و بررسى دیدگاهى است كه علم فقه را ناقص، محدود و براى اداره و تدبیر زندگى اجتماعى، ناتوان دانسته و بر این باور است كه این علم، حیلت‏ آموز، ظاهربین، مصرف‏كننده از دیگر علوم، تابع و متاثر از تحولات اجتماعى و سیاسى، تكلیف‏مدار و نه حق‏مدار است و جامعه فقهى را نیز لزوما یك جامعه دینى ندانسته و فقه را در پیشبرد جامعه مدرن، ناكارامد معرفى كرده است.

این مقاله در فضایى صمیمى به نقد و تحلیل دیدگاه یادشده پرداخته است. (2)

موضوع بحث، نقد و بررسى ویژگیهایى است كه برخى از نویسندگان محترم نسبت‏ به فقه اسلامى نوشته ‏اند. قبل از هر چیز پاسخ به این پرسش ضرورى است كه این‏گونه بحثها باید تحت چه عنوانى مطرح شوند؟

اگر كلمه فلسفه، مفرد ذكر شود به معناى هستى‏شناسى است البته برخى هم آن را به معنى جهان‏شناسى مى‏دانند ولى معناى هستى‏شناسى بهتر است; زیرا مفهوم واجب الوجود را هم دربرمى‏گیرد. وقتى كلمه فلسفه با پسوند خاصى مثل فلسفه تاریخ به كار مى‏رود مفهوم دیگرى پیدا مى‏كند یا به تعبیر بهتر، مصداق دیگرى مى‏یابد كه در این صورت فلسفه تاریخ به معناى هستى‏شناسى نخواهد بود بلكه اشاره دارد به دانشى به نام تاریخ و دانشى به نام فلسفه تاریخ.

فقه و فلسفه فقه، نیز دو علم متفاوت از هم به شمار مى‏روند; دانشى كه درباره افعال مكلف سخن بگوید، روا و ناروا را روشن سازد و به تعبیر علمى، حلال و حرام را بیان كند و افعال مكلف را مرزبندى نماید، علم فقه نام دارد. «العلم باحث عن احوال افعال المكلفین. » هر چند حضرت امام خمینى‏قدس سره موضوع فقه را گسترده‏تر از این مى‏دانستند كه خود مقام دیگرى را براى بحث مى‏طلبد ولى در این‏جا ما فعل مكلف را مطرح مى‏كنیم و حكمش را به عنوان وجوب و حرمت، استحباب و كراهت‏یا اباحه بیان مى‏كنیم.

هرگاه موضوع علم فقه، كل‏نگرى باشد به عنوان مثال گفته شود موضوع طهارت تا دیات چیست؟ یا مبادى تصوریه، مبادى تصدیقیه و غایت این علم چیست؟ پاسخ تمام این پرسشها در علمى به نام فلسفه فقه مورد بحث قرار مى‏گیرد. از این رو فلسفه فقه به یك اعتبار دانش نوپاست و به اعتبارى هم نیست; نوپاست‏به این معنا كه امروزه به صورت یك علم مدون در بیاید، و نوپا نیست، زیرا اكثر این مباحث، كم و بیش در علم اصول مطرح شده و گاهى هم در بخشهاى دیگر بحث‏شده‏است. بنابراین، بیان ویژگیهاى فقه و دفاع از این ویژگیها و تجزیه و تحلیل آنها، جزء علم فقه نیست و فقیه با این امور كارى ندارد; چرا كه این امور جزء فلسفه فقه است كه درباره مبادى تصورى و مبادى تصدیقى، همچنین غایات و بیان ویژگیها و دفاع از علم فقه و نقد اشكالات آن، بحث مى‏كند و لازم است مورد توجه ویژه‏اى قرار گیرد و به عنوان یك دانش در حوزه علمیه مطرح گردد. البته باید نسبت‏به نقدهایى كه در باره فقه مى‏شود، كاملا استقبال شود زیرا موجب تكامل علم فقه است. در لغت عرب مى‏گویند «الحقیقة بنت البحث‏» ; حقیقت زاییده مكالمه و محاوره است. اگر این نقدها و تحلیل‏ها در یك افق روشن و فضایى دوستانه مطرح شود، مایه انفتاح فقه و تكامل آن مى‏شود. اگر این مسائل را مطرح مى‏كنیم، تنها به عنوان طرح بحث است; نه نقدى بر طراح سؤال داریم و نه اشكال شخصى; بلكه فكر را مطرح كرده و در اطراف آن بحث مى‏كنیم. این سؤالات در شماره 46 مجله كیان مطرح شده است و از یك مقامى خواسته‏اند كه به این پرسشها پاسخ بگوید. ما هم در این بحث تمام این پرسشها را جزء به جزء مطرح نموده و آنها را مورد بررسى قرار خواهیم داد.

👇محصولات مشابه با دانلود تحقیق در مورد فلسفه فقه👇

دانلود تحقیق در مورد فلسفه اشراق دانلود تحقیق در مورد فلسفه و مسیحیت دانلود تحقیق فلسفه آموزش و پرورش 20 ص کتاب فلسفه (اشنایی با فلسفه اسلامی) تحقیق فلسفه مدیریت ژاپنی (jit ) تحقیق آماده فلسفه قیام مختار مبانی نظری تحقیق فلسفه آموزش و پرورش مبانی نظری و پیشینه تحقیق فلسفه اخلاقی کارکنان مبانی نظری و پیشینه تحقیق آموزش فلسفه برای کودکان

👇محصولات تصادفی👇

اقدام پژوهی چگونه توانستم انجمن اولیا و مربیان را پربار ساخته و سطح آگاهی اولیا را درباره انجمن بالا ببرم چگونه رفتارهای نامطلوب دانش آموزان را با استفاده از روش های نوین تدریس: همیاری،رویدادی،ساخت گرایی، ایجاد انگیزش بهبود بخشم پوستر روحانیت مجازی پرسشنامه ی پرخاشگری AQ دانلود پاورپوینت تجزیه تحلیل خانه فیشر(نمونه مشابه مسکونی) پروژه کارآفرینی کفش شادانپور گزارش کاراموزی معماری ساختمان های بتنی و فلزی مقاله ورشکستگى یا مرگ اقتصادى بررسی معماری ایران پرسشنامه وقایع و تغییرات زندگی خانوادگی جوانان فایرفاکس چیست؟ پاورپوینت فنون و مهارت های ارتباطی در پیشگیری از اعتیاد دانلود فایل لایه باز بنر روز درختکاری (PSD) دانلود مبانی نظری و پیشینه تحقیق متغیرهای توانمندسازی ، مدیریت دانش و ساختار سازمانی آموزش کنترل کیفیت رنگ های صنعتی

👇کلمات کلیدی👇

تحقیق;فلسفه فقه;تحقیق در مورد فلسفه فقه;دانلود تحقیق در مورد فلسفه فقه;دانلود مقاله در مورد فلسفه فقه